czwartek, 16 sierpnia 2012

"Śląskie ostatki 1"

Dlaczego "Śląskie Ostatki" ? Ano dlatego, że relacja zawiera w sobie krótki opis przejazdu jednym z ostatnich odcinków w województwie Śląskim, którym jeszcze nie jechałem..Odcinkiem tym jest fragment linii Pszczyna-Rybnik, a konkretnie odcinek z Pszczyny do Żor. Było to już drugie podejście do tego odcinka, pierwsze zakończyło się niepowodzeniem z powodu opóźnienia pociągu KŚ. No, ale przejdźmy do rzeczy :)
Godzina 11:45 zjawiłem się na dworcu, w oczekiwaniu na osobówkę z Gliwic do Zawiercia. Skład przybył planowo, dziś trafił się EN75 o numerze 004. Pierwsze foto wyjazdu:
Zaraz po wejściu do pojazdu kontrola biletów. Co ciekawe,w  odróżnieniu od EN75-002, w EN75-004 nie usłyszałem zapowiedzi głosowych (możliwe, że były wyłączone). W Katowicach zupełnie przypadkiem spotkałem Pawła (rustzaltz), który oczekiwał na TLK KORMORAN Bielsko Biała-Olsztyn. Krótka rozmowa i skład wraz z Pawłem odjechał. Na peronie przyuważyłem także dwóch "focistów", czyżby też MK ? :) Chwilę po KORMORANIE zjawił się IC-kowy wagon zapięty w SM42, który załapał się na fotę:
Na wspólną fotę załapały się kibelki do Wodzisławia Śląskiego i Zwardonia:
Około godziny 12:40 została podstawiona osobówka KŚ do Wisły, w składzie EN76-008, fotka:
Pierwszy raz usłyszałem  KŚ wygłoszenie powitalne kierownika pociągu na co siedzący obok pasażerowie "Może jeszcze kawę podadzą" :P.  Do Brynowa jazda górą, przecięliśmy linię Katowice-Legnica i chwilę  później dołączyliśmy do torów linii Katowice-Skalite Serafinov. Kontrola biletów po odjeździe z Ligoty.  Frekwencja po odjeździe z Tych dobra, w granicach 80%, z czego większość podróżnych z dużymi tobołami. W Pszczynie skład zameldował się planowo, gdzie wykonałem jego 3 fotki:Chwile po nim zjawił się REGIO Rybnik-Bielsko Biała Głowna, którym przybył jakiś MK, który także focił ten skład :) Fotki:

Kilka ogólnych fot dworca:Na fotę załapały się także, EN57-1443 do Katowic:
Oraz EN57-844 do Zwardonia:
Chwilę po nim zjawił się mój pociąg, czyli REGIO z Bielska Białej do Rybnika, fotka:
Frekwencja marna, po odjeździe z Pszczyny w składzie naliczyłem zaledwie 19 pasażerów, ale przy takiej ofercie nie ma się co dziwić.... Początkowo linia biegnie wzdłuż linii do Katowic, by o chwili odbić od niej w lewo. Udokumentowałem  wszystkie stacje i przystanki. na początek Pszczyna Czarków, gdzie wysiadła jedna osoba fotki:

Radostowice (nikt nie wsiadł,ani nie wysiadł):
Suszec, dwie osoby wysiadły ,jedna wsiadła. Fotki:Suszec Kopalnia, jedna osoba wysiadła, a dwie wsiadły, fotki:

Suszec Rudziczka (nikt nie skorzystał z pociągu), fotka:

Żory, gdzie wysiadło jedenaście osób, wsiadły dwie. Na zwolnienie szlaku oczekiwał towar z VECTRONEM na czele, fotka:
2 fotki peronów:

Od Żor szlak staje się dwutorowy, teraz tylko czas na odświeżenie trasy, którą w zeszłym roku jechałem na SKR. Foty kolejnych przystanków i stacji. Na początek Szczejkowice, gdzie jedna osoba wsiadła.

Rybnik Gotartowice (zerowa wymiana):

Rybnik Piaski (także zerowa wymiana):


 Odcinek Pszczyna-Rybnik głównie leśny, od czasu do czasu jakieś pole. Kontroli biletów brak.... W Rybniku skład zameldował się planowo. na początek fotka składu, którym przyjechałem:
Oraz REGIO do Raciborza:

A także REGIO do Katowic, którym się zabrałem:
Frekwencja w granicach 40%, zaraz po odjeździe kontrola biletów.  Odcinek Rybnik-Rybnik Paruszowiec jednotorowy w związku z jakimiś pracami na wiadukcie . Foty przystanków, i stacji  Rybik Paruszowiec:
Leszczyny:
Po odjeździe z Leszczyn odgałęzia się  dwutorowa linia do stacji Zabrze Makoszowy p. Knurów., linia ta jest częściowo nieprzejezdna ze względu na szkody górnicze. Od stacji Leszczyny linia do Katowic robi się  jednotorowa. Kolejne foty, Czerwionka Dębięńsko:
Czerwionka:

Orzesze Jaśkowice:

Odbija tutaj jednotorowa linia do Tych przez Orzesze Miasto, którą można zaliczyć sezonowym TLK WYDMY Łeba-Racibórz-Łeba.  Kolejna stacja- Orzesze, gdzie skład oczekiwał na krzyżowanie z REGIO Katowice-Racibórz. 3 foty:


Łaziska Górne Brada:
Łaziska Górne:
Mikołów:

Mikołów: Jamna:

Na stacji Katowice Piotrowice opuściłem skład, w celu przejechania się do stacji Tychy Miasto. Na początek fota składu, którym przyjechałem:
Dwie ogólne foty:

Po chwili zjawił się REGIO Katowice-Bielsko, którym zabrałem się do Tych. Fotka:
Na odcinku Katowice Piotrowice-Tychy jest jeden przystanek- Katowice Podlesie fotka:
W Tychach fotka składu REGIO Katowice-Bielsko:
Kilka minut później zjawił się EN57-2041 jako REGIO Sosnowiec-Tychy Miasto. Po krótkim postoju ruszyliśmy, odbijając w lewo od inii Katowice-Skalite Serafinov. Wykonałem fotke na łuku:
Pierwszym postojem na trasie jest przystanek Tychy Zachodnie,  fotki:

Na odcinku Tychy Zachodnie-Tychy Miasto znajdują się 2 nowo wybudowane przystanki. Tychy Bielska, fotka:
Oraz Tychy Grota Roweckiego:

Przystanki te powstały w ramach rozwoju SKR w woj. Śląskim. Jak widać na zdjęciach, na nowo powstałych przystankach (jak i na zmodernizowanym przystanku Tychy Zachodnie) powstały windy, wyświetlacze pokazujące odjazdy pociągów i autobusów, stojaki na rowery. Otwarcie nowo powstałych przystanków, jak i przedłużenie relacji do przystanku Tychy Lodowisko odbędzie się 1 Września 2012 roku.
Na stacji Tychy Miasto kilka fot. Na początek skład, którym przyjechałem:
Oraz jak zawsze, kilka fot ogólnych:

Na kilka minut przed odjazdem zająłem miejsce w pociągu. Odjazd planowy, frekwencja raczej mizerna, ale jechałem w przeciwpotoku, więc nic dziwnego. A oto moja karykatura w REGIO Tychy Miasto-Sosnowiec :P
W Katowicach szybka, 2-minutowa przesiadka na ostatnie w dobie REGIO Katowice-Kluczbork, na szczęście zdążyłem :) (podziękowania dla kierownika).  Ostatnie 10 minut tego wypadu dane było mi jechać EN57-1940 z siedzeniami plastikowymi.. Między Katowicami, a Batorym znajduje się przystanek Katowice Załęże, który załapał się na 2 foty:

W Chorzowie Batorym ostatnie 3 fotki wypadu. na początek EN57-1940, którym przyjechałem:
Wspólna fota z ELF-em:
I fota odjeżdżającego ELF-a:
I jeszcze na koniec fota biletu, który został wykorzystany podczas tego wyjazdu.  Od teraz do każdej z relacji będzie dołączane zdjęcie/skan biletu.

6 komentarzy:

 1. Czemu nie zrobiłeś fotek przystanku Tychy Lodowisko?

  OdpowiedzUsuń
 2. @Virek
  A czy czasem przystanek Tychy Lodowisko nie znajduje się za obecną stacją Tychy Miasto?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli jeszcze coś z kolejówki pamiętam to linia kolejowa nazywa się Katowice- granica Państwa. Jeśli chcesz podać do pierwszej stacji za granicą to będzie Skalite. Serafinov to całkiem sympatyczny, ale jednak przystanek.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Anonimowy.
  Pamiętasz dobrze, ale ja kieruje się baza kolejową. Niemniej dziękuje za zwrócenie uwagi.
  Również pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na przystanku Suszec Kopalnia dumnie pręży się jedna z kilku baterii słonecznych, które montowano jesienią zeszłego roku jak tamtędy przejeżdżałem. Ciekawe co zasilają? Wydaje się, że jedynym odbiornikiem elektrycznym są latarnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna świetna relacja pozdrówki Snake :)

  OdpowiedzUsuń