czwartek, 18 lipca 2013

Objazdem przez Zabrze Makoszowy i Rudę Kochłowice.

W dniach 17-19.07. 2013 z powodu prac torowych, prowadzonych przez PKP PLK na odcinku Chorzów Batory-Gliwice pociąg Kolei Śląskich 49016 Gliwice-Katowice jeździ objazdem przez Zabrze Makoszowy, Rude Kochłowice i p.odg. Hajduki. Trasą już jechałem, ale nie osobowym, lecz specjalnym.

 Nie wiadomo jednak kiedy znów będzie okazja przejechać się tym odcinkiem, więc wybrałem się na przejazd w Środę 17 Lipca. Z Batorego o 7:15 wyruszam FLIRTEM i normalna trasą (tj. przez Zabrze) docieram do Gliwic. Zapełnienie w pociągu spore, dopiero od Zabrza jest nieco luźniej. W Gliwicach jestem kwadrans przed 8 i mam 40 minut do pociągu objazdowego.
Podczas zakupu biletu powrotnego  kasjerka informuje mnie, że pociąg ten jedzie objazdem przez Kochłowice, na co odpowiadam, że dlatego nim jadę :) Przy kasach spotykam Seweryna- MK z Rudy Śląskiej, który także wybiera się na przejażdżkę objazdowym pociągiem. 
Cykam osobówkę do Częstochowy, oraz RE CHEMIK Kędzierzyn Koźle-Warszawa Wsch.
27WEb-005, jako osobówka Gliwice-Częstochowa na stacji początkowej.
EU07-223 na czele pociągu REGIOekspres CHEMIK rel. Kędzierzyn Koźle-Warszawa Wschodnia. Stacja Gliwice.
 W holu na klapakach nasz pociąg wypisano, jako jadący przez Zabrze...  Na szczęście na peronowych klapkach jest "Drogą okrężną", o czym informuje także zapowiedź "Pociąg osobowy spółki Koleje Śląskie do Katowic stoi na torze trzecim przy peronie pierwszym. Informujemy państwa, że pociąg ten kierowany jest drogą okrężną przez Sośnicę, z pominięciem stacji ....." Całą zapowiedź udało mi się nagrać :D Na życzenie jednego z czytelników wrzucam tę zapowiedź Zapowiedź pociągu do Katowic przez Sośnicę. Stacja Gliwice.
Około 8 dołącza do mnie kol. Robert (REGIOChłopak), który także się wybiera na przejażdżkę objazdowym pociągiem. Niestety, zostaje podstawiony FLIRT (liczyliśmy na coś z otwieranymi oknami).
Na wyświetlaczach "Katowice okrężnie". Dokumentuję to:
Przed odjazdem drużyna chodzi po składzie i informuje, że jedziemy objazdem. W pociągu kilkanaście osób, z czego większość stanowią Miłośnicy Kolei. No, ale nie ma co się dziwić, skoro 4 minuty po nas jedzie RE BOLKO (z Gliwic do Katowic wychodzi taniej niż osobówką), a 10 minut po nas osobówka do Częstochowy.
Ruszamy planowo, powoli tocząc się w kierunku Sośnicy. Kontrola zaraz za Gliwicami. Przez część trasy wleczemy się niemiłosiernie (odcinek p.odg. Hajduki-Katowice Załęże w porywach 20km/h...), natomiast część trasy ładnie zmodernizowana. Przykładowo przez Makoszowy przelatujemy chyba z prędkością 70 -80 km/h. Widoki na trasie różne, raz typowe dla Górnego Śląska, a raz w ogóle tych klimatów nie przypominające. Kilka razy mijamy focistów, którzy z aparatami czekają na nasz skład. W Bielszowicach stoimy chwilę, aby przepuścić towara. Chwilę później po niewłaściwym torze jedziemy do Kochłowic, gdzie zjeżdżamy z trasy Katowice Ligota-Gliwice, kierując się w stronę p. odg. Hajduki. Przejeżdżamy teraz przez obrzeża Chorzowa Batorego, mijając m.in. tył tramwajowej zajezdni. Na p.odg. Hajduki  zjeżdżamy na linię Radoszowy-Katowice Towarowa KTC. Trasa początkowo biegnie równolegle do linii Chorzów Batory-Ruda Kochłowice. Następnie linia do Batorego odbija w lewo, chwilę później mijamy p. odg. Gottwald, by po kilku minutach dołączyć do głównej trasy. Przez Załęże jedziemy na przelocie, a 5 minut później jesteśmy na głównym dworcu w Katowicach.  Na trasie staram się coś focić, ale zdjęcia przez zamkniętą, przyciemnianą szybę wychodzą słabo.  Część z nich zamieszczam poniżej:
Nastawnia GSA.
Gliwice Sośnica- peron.
Gliwice Sośnica- peron i część budynku.
Ruda Bielszowice-nastawnia. Widok od strony Zabrza Makoszów.

Ruda Bielszowice-nastawnia.

Ruda Bielszowice-nastawnia. Widok od strony Rudy Kochłowice.
Ruda Wirek, wjazd od strony Bielszowic.
Ruda Wirek-peron.
Ruda Kochłowice-peron.

Ruda Kochłowice-nastawnia RKC.
Nastawnia RKC, widok od strony p.odg. Hajduki/p. odg. Radoszowy
Post. odg. Hajduki, widok od strony Kochłowic/p. odg. Radoszowy
Post. odg. Hajduki. Widok od strony Chorzowa Batorego/Katowic

Post. odg. Gottwald
W Katowicach przesiadka na AKŚ, który jedzie jako osobówka do Gliwic przez Zabrze. Przed zajęciem miejsca fota:
EN57AKŚ-1178, jako osobowy Katowice-Gliwice na stacji początkowej.
Wraz z Robertem testujemy Wi-Fi w AKŚ, jednak nie chce nam się nawet Google załadować :P W Chorzowie Batorym wraz z Robertem opuszczamy pociąg. Robert udaje się do kolegi, a ja do domu.

Następnego dnia, w Czwartek zamierzam polować na ten skład, na stacji w Kochłowicach. Niestety, jak się okazało dziś skład ten jedzie trasą przez Zabrze, o zmienionych godzinach. Tutaj wielkie podziękowania dla Michała za telefon i poinformowanie mnie o tym. Będąc na dworcu cykam 3 zdjęcia:

Następnie rowerem powracam do domu.

12 komentarzy:

 1. To chyba nowy przystanek, Katowice Okrężnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ;D
   Jestem w szoku, że KŚ aż tak dobrze poinformowały o objeździe.

   Usuń
 2. Fajna i nietypowa trasa objazdowa:)

  OdpowiedzUsuń
 3. wrzucisz zapowiedź?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcesz, to wrzucę. Tylko nie dziś, bo idę do roboty na nockę. W Niedziele się pojawi :)

   Usuń
 4. Z nieoficjalnych doniesień dowiedziałem się, że od września będzie okazja powtórna na przejażdżkę tą trasą, a ponadto pociąg ma się zatrzymywać na stacji Zabrze Makoszowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to wiem z oficjalnych doniesień :) (nowy RJ wywieszony w Katowicach).

   Co do postoju handlowego na stacji Zabrze Makoszowy, byłbym ostrożny. PLK wpisywała na RJ Mąkołowiec, jako handlowy, więc ......
   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. ile jedzie pociąg tą trasą z Gliwic do Katowic ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dlugo strasznie ,predkosc szlakowa na tej trasie musi byc beznadziejna ...bo to w sumie tylko +/- 25 km tym bardziej ze nie ma nigdzie planowanych postojów

   Usuń
 6. Bardzo się dzisiaj zdziwiłem widząc Elfika z kierunkiem ' Częstochowa' jadącego koło 15 40 przez Kochłowice i Chorzów Batory :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedna para pociągów do połowy października w dni robocze jeździ tam planowo. Jakoś po 7 do Gliwic i przed 16 do Częstochowy.

   Usuń